کارمند تمام وقت استخدام کنیم یا یک فریلنسر؟

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در زمانه‌ای که ضرورت های اقتصادی، روش‌های کار کردن افراد را تغییر داده است به آسانی می‌توان افرادی را پیدا کرد که در پروژه‌های کوتاه مدت به همکاری با آن‌ها پرداخت. این روش سبب می‌شود تا در استخدام خود نیز کمتر مرتکب اشتباه شویم.


نیروهای آزادکار

زمانی که فروشگاه (Saks Fifth Avenue) فروشنده برندهای لوکس لباس با فروش کت‌ها و بلیزرهای شرکت کوچک «پشم نروژی» (Norwegian Wool) که مایکل برکوویتز موسس آن است، با پیشنهاد مایکل برکونیز موافقت کردند، او قصد داشت تا جزوه‌ای را برای آشنایی فروشندگان فروشگاه با خط تولید جدید لباس‌های شرکت، آماده کند.

مایکل برکوویتز که شغل خود را به عنوان یک دلال سهام را ترک کرده بود تا در سال ۲۰۱۴ این شرکت تولیدکننده لباس را تاسیس کند، می‌گوید:

فروشگاه (Saks) همیشه با برندهای مطرح کار می‌کند بنابراین شما باید کاری کنید تا خود را از دیگران متمایز نشان دهید. قصد ما اجرای بی‌نقص این کار بود.

اما شرکت «پشم نروژی» (Norwegian Wool) چنین استعدادی را در اختیار نداشت به همین دلیل برکوویتز تصمیم گرفت تا کار طراحی را به یک فریلسنر که خارج از آمریکا قرار داشت، بسپارد.

برکوویتز که از نتیجه این کار رضایت دارد، می‌افزاید:

می‌توانید افراد بسیار بااستعدادی را در زمینه طراحی پیدا کنید که به صورت پیمانکار آزاد با آن‌ها کار کنید. افراد زیادی هستند که علاقه دارند به صورت فریلنسر با شما همکاری کنند.

کسب و کارهای زیادی هم وجود دارند که علاقه‌ دارند به این صورت پروژه‌های خود را انجام بدهند.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که یک سوم شرکت‌های آمریکایی در سال گذشته با فریلنسرها کار کرده‌اند و این در حالی است که نیمی از آن‌ها نیز قصد دارند در سال ۲۰۱۷ نیروهای آزادکار بیشتری استخدام کنند.

انجام کارها به صورت پیمانکاری اجازه می‌دهد تا بر اعضای احتمالی آینده تیم شرکت خود بیفزایید بدون اینکه هیچ‌گونه تعهد مالی بلند مدتی را تقبل کنید.

تیم همیلتون موسس شرکت (Praxent) که یک تیم طراحی و توسعه وب در آستین تگزاس است، می‌گوید:

اغلب با افراد به مدت یکسال به صورت فریلنسر کار می‌کنیم تا ببینیم آیا آن‌ها برای ملحق شدن به تیم اصلی کاری شرکت مناسب هستند یا نه!

جلوگیری از اشتباه در استخدام افراد

این شیوه کاری اجازه می‌دهد تا از اشتباهاتی که در استخدام افراد پیش می‌آید، جلوگیری کنیم.

آنا براکوی مدیر بازاریابی و یکی از موسسین شرکت (Chairish) که در زمینه فروش آنلاین مبلمان و دکوراسیون کلاسیک در سانفرانسیسکو فعالیت می‌کند، می‌گوید:

مهم نیست چقدر در استخدام افراد استعداد دارید به هر حال در استخدام کارمندان جدید یک سری اشتباه را مرتکب خواهید شد. شاید کارمند مورد نظر در ارایه مهارت‌هایش اغراق کرده است یا اینکه با فرهنگ سازمانی شما سازگار نیست. کار کردن با این نیروها به صورت آزادکار این اجازه را می‌دهد تا فرضیات شما در مورد فرد مورد نظر، محک زده شود.

این شیوه کاری به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از پرداخت هزینه بیمه درمانی، مالیات، پاداش و مزایا و همین‌طور بیمه بیکاری معاف باشند.

اما اگر شرکت‌تان به نقطه‌ای رسیده که نیاز به استفاده از فریلنسر‌ها دارد بهتر است از موانع روبه‌روی خود نیز آگاهی داشته باشید. بهتر است به تجربه ماکس آگراد موسس شرکت (Voxel Worlds) که در زمینه توسعه اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی در صنعت املاک فعالیت می‌کند، به خوبی توجه کنید.

آگراد در ابتدا روی پیمانکاران آزادکار حساب باز کرده بود اما وقتی با افرادی مواجه شد که در ارائه مهارت‌های خود اغراق کرده بودند، دچار پشیمانی شد.

او به یک آزادکار سنگاپوری اشاره می‌کند که از او خواسته بود تا نمونه‌ کارهایش را در زمینه واقعیت مجازی برای او بفرستد. در عوض این توسعه دهنده ویدیویی را ارسال کرد که در حال استفاده از اپلیکیشنی بود که توسط یک شرکت دیگر توسعه یافته بود.

هشدار به کارفرماها

یک کارمند نمی‌تواند در شرکت شما هم در استخدام باشد و هم به عنوان یک نیروی پیمانکار آزاد فعالیت کند. آن‌ها نمی‌توانند هر دو نقش را به عهده بگیرند.

متاسفانه هیچ نوع تست استانداری وجود ندارد که متوجه شوید آیا یک شخص هم در استخدام شرکت قرار دارد و هم اینکه به صورت آزادکار با شما همکاری می‌کند. به عنوان مثال سازمان امور مالیاتی آمریکا (IRS) از یک تست با ۲۰ عامل برای مشخص کردن وضعیت کاری یک فرد استفاده می‌کند که شامل: ساعات کاری فرد و محل کار او است. حتی با وجود این تست هم گاهی اوقات همه چیز مبهم است.

در واقع وزارت امور کار آمریکا معتقد است که ۳۰ درصد شرکت‌ها، کارمندان خود را درست دسته‌بندی نمی‌کنند. در بعضی موارد این فقط یک اشتباه سهوی و برداشت نادرست از قانون است در موارد دیگر مالکان شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا مقرارتی مثل: حداقل حقوق کار یا مالیات بیمه بیکاری را که برای یک کارمند تمام وقت وجود دارد، دور بزنند.

البته انجام این کار به خاطر جریمه‌هایی که ممکن است از طرف سازمان امور مالیاتی متوجه شما بشود، به هیچ وجه قابل توجیه نیست. ممکن است مقداری پول را صرفه‌جویی کنید اما خود را با قوانین دولتی درگیر خواهید کرد.
قوانینی که در استخدام نیروی دورکار باید رعایت کنید

فریلنسر یا کارمند تمام وقت

به طور قطع پاسخ به این سوال که استخدام یک کارمند تمام وقت بهتر است یا یک نیروی دورکار بسته به صنعت و شرکتی است که شما در آن قرار دارید. به عنوان مثال شرکت (Cinch Financial) که در زمینه توسعه نرم‌افزار فعالیت می‌کند سال گذشته شاهد افزایش ۴۰ نفری کارمندان خود بود. بنا به گفته‌های کری موریارتی مدیر شرکت، آن‌ها از استراتژی‌های مختلفی که براساس نیاز شرکت بود برای این افزایش تعداد کارمندان بهره‌ بردند.

موریارتی می‌گوید:

به عنوان مثال ما همیشه به دنبال استخدام تمام وقت مهندسان هستیم چرا که می‌دانیم اینگونه نقش‌ها نیازمند یک رابطه‌ی طولانی همراه با رشد فردی کارمند است و به این صورت سرمایه‌گذاری شرکت روی این افراد به عنوان کارمند تمام وقت، ارزش بالایی دارد. در سایر بخش‌ها به خصوص نیازهای کوتاه‌مدت، افرادی که به صورت پیمانکار آزاد با ما همکاری می‌کنند ارزش بیشتری را برای شرکت ایجاد خواهند کرد.

با این وجود در غیاب یک راه‌حل جامع که بتواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد بهتر است فهرستی که در ادامه تهیه شده را برای تصمیم‌گیری خود در نظر بگیرید:

هزینه و درآمد را حساب کنید

فریلسنرها شاید برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک زمانی که پرداخت حقوق ثابت، مشکل است، گزینه‌ی مناسبی باشند. حتی با وجود رشد سریع شرکت، پرداخت حقوق ثابت یک مانع به نظر می‌رسد. در مورد استخدام یک کارمند تمام وقت خودتان حساب و کتاب کنید و ببینید آیا ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟  قبل از اینکه هر فریلنسری را استخدام کنید مطمئن شوید آیا کاری که انجام می‌دهند به افزایش درآمد خالص شما کمکی خواهد کرد یا نه؟

پروژه چقدر پیچیده است؟

همیشه می‌توانید فریلنسری را پیدا کنید که کارهای ساده‌ای مانند: طراحی آگهی بازاریابی را انجام دهد. سرویس‌هایی مثل: (Fiverr)، (Upwork)، (Guru) و (PeoplePerHour) وجود دارند تا ارتباط شما با پیمانکارها را برقرار کنند. البته به یاد داشته باشید که پروژه‌های پیچیده نیازمند سپری کردن ساعات کاری زیاد هستند و این موضوع سبب افزایش قیمت نهایی پروژه خواهد شد.

زمان‌بندی شما برای تکمیل پروژه چگونه است؟

کسب و کارهایی که پروژه‌های مقطعی دارند از استخدام فریلسنرها براساس پروژه‌، منفعت زیادی خواهند برد.

از خودتان بپرسید که آیا استفاده و پرورش نیروی دورکار در درازمدت برای شما منفعتی دارد؟

اگر پروژه‌ای که باید صورت گیرد قسمتی از هسته مرکزی کسب و کار شما نیست می‌توانید آن را به یک متخصص با تجربه بسپارید. اما اگر به برنامه‌نویسی نیاز دارید که قرار است نسخه دوم و سوم نرم‌افزار اصلی شرکت را توسعه بدهد باید فردی را جهت اضافه شدن به تیم‌ خود، استخدام کنید.

برای ملحق شدن یک کارمند تمام وقت به سازمان و تطبیق فرهنگی، نیازمند صرف زمان هستید، در مقابل فریلنسرها مسول نتیجه نهایی پروژه و اینکه برای انجام وظایف محوله به خود انگیزه بدهند، هستند. اگر آمادگی ایجاد تعهد بلند مدت را ندارید استفاده از فریلسنرها بهترین گزینه پیش روی شما است.

حالا انتخاب با شما است که کارمند تمام وقت استخدام کنید یا یک فریلنسر! نظر شما در این باره چیست؟ اگر صاحب کسب و کار هستید آیا حاضر هستید یک کارمند تمام وقت در تیمتان باشد؟

موارد مرتبط

 • بین فریلنسینگ و کارمندی ، کدام بهتر است؟

  بین فریلنسینگ و کارمندی ، کدام بهتر است؟

  پاسخ دادن به این سوال به هیچ عنوان ساده نیست. فریلنسینگ و کارمندی هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب بهترین گزینه کاملا به شخصیت و نوع کاری که می‌خواهید انجام بدهید، بستگی دارد.

  بنابراین برای اینکه در تصمیم‌گیری به شما کمک کنیم، در ادامه جنبه‌های مختلف فریلنسینگ و کارمندی را با هم مقایسه می‌کنیم. همچنین اگر به تازگی کسب و کاری را به راه انداخته‌اید، این راهنما می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

  امروزه با رشد فریلنسینگ و داغ شدن مقایسه‌ی فریلنسینگ با یک کار ثابت، بسیاری نمی‌توانند تقاوت میان فریلنسینگ و کارمندی را به خوبی درک کنند. به همین خاطر، در ابتدا به تعریفی ساده از این ۲ می‌پردازیم. افرادی که به صورت کارمندی فعالیت می‌کنند، برای یک شرکت به طور تمام وقت و با داشتن قرارداد کار می‌کنند که به طور منظم نیز حقوق خود را دریافت می‌کنند، در شرایطی که در فریلنسینگ رابطه‌ی رئیس و مرئوسی وجود ندارد و فریلنسر‌ها می‌توانند در آن واحد برای چندین مشتری کار ‌کنند.

  freelancer karmand

   

 • چطور در فریلنسینگ موفق شویم؟

  چطور در فریلنسینگ موفق شویم؟

  گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ نیمی از ظرفیت شغلی آمریکا را فریلنسر‌ها تشکیل خواهند داد. بنابراین اگر تا به حال فریلنسر نشده اید، شانس زیادی دارید که بتوانید فریلنسر شوید. درست است که همه می‌توانند فریلنسر شوند ولی فوت و فن‌هایی در فریلنسینگ وجود دارد که اگر به آن‌ها توجه کنید، می‌توانید فریلنسری به مراتب موفق‌تری شوید و گام بزرگی به سوی موفقیت در فریلنسینگ بر دارید.

  icon12 300x297

   

 • مهارت های پرطرفدار در سال ۲۰۱۹ – بر اساس لینکدین

  با توجه به رشد و پیشرفت تکنولوژی ماهیت شغل‌ها با سرعت زیادی در حال تغییر است. بر اساس تحقیقات لینکدین تا سال ۲۰۳۰ یک‌سوم نیروهای کار آمریکایی درنتیجه پیشرفت سریع تکنولوژی باید به‌صورت مداوم در حال یادگیری مهارت‌های جدید باشند یا شغل خود را از دست خواهند داد.

  زمانی که از یادگیری یک مهارت فنی جدید صحبت می‌کنیم، دشوار است که حدس بزنیم چه مهارت‌هایی در آینده در بازار شغلی باارزش‌تر خواهند بود. لینکدین صدها هزار شغل ارسال‌شده را بررسی کرده که مشخص کند کمپانی‌ها در سال ۲۰۱۹ به چه مهارت‌هایی نیاز بیشتری دارند. درنتیجه این تحقیقات مشخص شد که کارفرماها به دنبال کارمندانی هستند که مهارت‌های سخت و نرم را در کنار هم داشته باشند.

  multitasking freelancer clip art


   

  مهارتهای سخت (Hard Skills) و مهارت‌های نرم (Soft Skills) چیست؟

  مهارت‌های سخت، توانایی‌های قابل آموزش هستند، مهارت‌هایی هستند که کمیت آن‌ها به‌سادگی قابل سنجش است. معمولاً مهارت‌های سخت را در کلاس‌های درس، از طریق کتاب‌ها و سایر مواد آموزشی یا در حین کار در محل کار خود می‌آموزید.

  مثلاً: مدرک تحصیلی یا گواهینامه فنی، تسلط به زبان خارجی، سرعت تایپ، برنامه‌نویسی کامپیوتر و غیره.

  از سوی دیگر مهارت‌های نرم، مهارت‌های ذهنی هستند که ارزیابی کمیت آن‌ها بسیار دشوارتر از مهارت‌های سخت است. از مهارت‌های نرم با عنوان «مهارت‌های انسانی» یا «مهارت‌های بین فردی» نیز یاد می‌شود و مهارت‌هایی هستند که به نحوه ارتباط و تعامل شما با سایر افراد مرتبط هستند.

  مثلاً: ارتباطات، انعطاف‌پذیری، مذاکره، کار تیمی، فن بیان، رهبری، انگیزه، شکیبایی، توانایی حل مسئله، مدیریت زمان و اخلاق کاری.

  کسانی که امسال به دنبال رشد مجموعه مهارت‌های خود هستند، از این اطلاعات می‌توانند به‌عنوان یک نقطه شروع استفاده کنند.

  این‌ها مهارت‌هایی هستند که ازنظر مدیر شما و مدیرِ مدیر شما باارزش‌ترین مهارت‌ها هستند اما پیدا کردن متقاضیان کار با این مهارت‌ها سخت است – این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند که خدمات بهتری را به مشتری‌ها، کاربران و … ارائه دهید.

  مهارت‌های نرمی  که بیشترین درخواست برای آن‌ها وجود دارد

  بر اساس آمار و اطلاعات لینکدین، ۵۷% از مدیران ارشد باور دارند که مهارت‌های نرم (Soft Skills) اهمیت بیشتری از مهارت‌های سخت (Hard Skills) دارند. کدام مهارت‌های نرم  هستند و چرا؟

  خلاق بودن 

  سازمان‌ها بیش از هر مهارتی کارمندان خلّاقی نیاز دارند که می‌توانند پاسخ‌هایی برای سؤالات و مشکلاتی که در آینده ممکنه است ایجاد شود و شرکت را تحت تأثیر قرار دهد، پیدا کنند.

  توانایی متقاعد کردن

  کلید داشتن یک محصول عالی این است که مخاطبان باور کنند که این محصول عالی است؛ بنابراین برای موفقیت نیاز داریم کارمندانی داشته باشیم که در ایجاد این حس در کاربر/مشتری به ما کمک کنند.

  همکاری مؤثر داشتن 

  هرچه پروژه بیشتر رشد می‌کند و پیچیده‌تر می‌شود، همکاری مؤثر و توانایی برقراری ارتباط با همکاران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ بنابراین توانایی همکاری یک مهارت ضروری در دنیای امروز است.

  سازگار بودن 

  با پیشرفت سریع تکنولوژی، روزانه تغییرات زیادی در ابزارها و مهارت‌های موردنیاز ایجاد می‌شود؛ بنابراین داشتن ذهنی سازگار برای هدایت دنیای همیشه در حال تغییر امروز یک ابزار ضروری است.

  داشتن مدیریت زمان 

  در دنیای پرمشغله امروز، داشتن مهارت مدیریت زمان، به موفقیت شما در مسیر شغلی کمک زیادی خواهد کرد.

  مهارت‌های سختی  که بیشترین درخواست برای آن‌ها وجود دارد

  لیست زیر پرطرفدارترین مهارت‌های فنی انتخاب شده از طرف کارفرماها  هستند که پیشنهاد می شود با دوره‌های آموزشی پیشنهادی برای یادگیری آن‌ها اقدام کنید.

  روزانه نیاز به افراد متخصص و مسلط به استفاده و کار کردن با این تکنولوژی ها و توسعه‌دهنده آن‌ها بیشتر از قبل احساس می‌شود؛ بنابراین برای اینکه در طول دوره کاری خود بتوانید رشد و پیشرفت داشته باشید، نیاز است که خود را با تغییرات هماهنگ کنید و علم خود را به‌روز نگه‌دارید.

  1- تولید محتوای صوتی (Audio Production)

  محتوای صوتی را می‌توان از محتواهای محبوب در فضای الکترونیک دانست که از سال ۲۰۰۴ میلادی به بعد با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان و کاربران فضای وب همراه شده است. این محبوبیت تا جایی پیش رفته که امروزه فایل‌های صوتی به یکی از اثرگذارترین و محبوب‌ترین محتواهای تولیدی در شبکه‌های مجازی به شمار می‌روند. با کمک فایل‌های صوتی می‌توان مفهوم را زود و به‌صورت جذاب به گوش مخاطبان رساند؛ بنابراین این روزها درخواست زیادی برای استخدام افرادی که توانایی ساخت فایل‌های صوتی باکیفیت و حرفه‌ای رادارند وجود دارد.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: آموزش ساخت پادکست – چه‌طور صدا ضبط کنیم، ویرایش صدا برای همه با  Audition، آموزش ویرایش فایل های صوتی با Adobe Audition

  Recommended Courses: Digital Audio Foundations, Audio Recording Techniques, Tips & Tricks for Modern Producers

  2- ترجمه (Translation)

  ترجمه متون عمومی و تخصصی شغل جدیدی نیست و همه ما اطلاعاتی درباره نحوه کار مترجم‌ها داریم. موضوع جالب‌توجه این است که باوجود گسترش و بهبود نرم‌افزارهای مترجم و … هنوز هم ترجمه یکی از مشاغلی است که درخواست زیادی برای آن از طرف کارفرماها وجود دارد.

  3-مدیریت فروش (Sales Management)

  مدیریت فروش به اداره‌ی فروش محصولات تولیدی شرکت اطلاق می‌شود و شامل برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل برنامه‌های فروش و همچنین استخدام، آموزش، انگیزش و ارزیابی فروشنده‌هاست. در کسب‌وکار کوچک، ممکن است همه‌ی این عملکردهای گوناگون را صاحب کسب‌وکار یا مدیر فروش به‌تنهایی انجام بدهد. نقش بنیادی مدیریت فروش، توسعه و اداره‌ی برنامه‌ی فروشی است که سازمان را به سمت اهداف پیش ببرد. مدیر فروش در کسب‌وکارهای کوچک احتمالاً باید درباره‌ی مسائل مختلفی تصمیم بگیرد؛ مثلاً تعداد فروشنده‌هایی که باید به کار گرفته شوند، بهترین شیوه‌ی انتخاب و آموزش آن‌ها، نوع پاداش و مشوقی که برای انگیزه دادن به آن‌ها باید استفاده شود، عملیات فروش چگونه باید برای بیشترین ارتباط با مشتریان شکل بگیرد و … 

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: فروشندگی حرفه ای و موثر، طراحی ارتباطات و فروش در مارکتینگ،مذاکره فروش موفق بر پایه نورومارکتینگ

  Recommended Courses: Sales Coaching, Sales Management Foundations, Sales: Data-Driven Sales Management

  4- ساخت ویدیو (Video Production)

  کلیه مهارت‌های مربوط به ساخت و ویرایش ویدیو و محتوای ویدیویی مورد استقبال کارفرماها قرار دارد.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: آموزش ضروریات افتر افکت، آموزش پریمیر سی سی ۲۰۱۵ از مبتدی تا پیشرفته، آموزش ضبط صفحه دسکتاپ و تدوین فیلم با نرم افزار کمتازیا (Camtasia Studio)

  Recommended Courses: Foundations of Video: The Art of Editing, Video Foundations: Cameras and Shooting, Web Video for Business: Creating a Web Series

  5- توسعه نرم‌افزار موبایل (Mobile Application Development)

  توسعه برنامه موبایل یک اصطلاح است که برای نشان دادن عمل یا فرآیندی که توسط آن، نرم‌افزار کاربردی برای دستگاه‌های همراه مانند دستیاران دیجیتال شخصی، دستیاران دیجیتال سازمانی یا تلفن‌های همراه توسعه داده‌شده است. این برنامه‌ها ممکن است حین ساختن سیستم‌عامل‌ها به‌صورت از پیش نصب‌شده روی موبایل‌ها قرار بگیرند یا توسط کاربر به سیستم منتقل و اجرا شوند. این برنامه‌ها ممکن است برای دستگاه‌های مختلفی با سکوهای متفاوتی نوشته و اجرا شوند یا از امکانات وب بر روی پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی، استفاده نموده و اجرا شوند.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: آموزش برنامه نویسی اندروید (Android)، آموزش توسعه وب با زبان برنامه نویسی Go (رایگان)، آموزش مقدماتی فریمورک React Native برای طراحی نرم افزارهای اندروید و iOS با زبان جاوااسکریپت

  English: React Native Essential Training, iOS 12 Development Essential Training: 1 Fundamental, UI, and Architecture, iOS 12 Development Essential Training: 2 Web Content, Views, and Distribution

  6- طراحی تجربه کاربری (UX Design)

  تجربه کاربری (User Experience) شامل رفتار، حالت و احساسات کاربر در مورداستفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می‌شود. تجربه کاربر شامل جنبه‌های عملی، تجربی، مؤثر، معنی‌دار و جنبه‌های باارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول است که شامل درک کاربر از جنبه‌های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره‌وری می‌باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت‌ها، پاسخ‌های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعدازآن اطلاق می‌گردد.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: دوره آموزش جامع و تخصصی طراحی تجربه کاربری (UX Design)، در این لینک تعداد زیادی دوره در مورد موضوعات مرتبط با UX جمع آوری شده است

  English: UX Foundations: Multidevice Design, UX Design: 01 Overview, UX Research for Agile Teams

  7-مدیریت نیروی انسانی (Resource Management)

  مدیریت نیروی انسانی که ترجمه تحت لفظی آن “مدیریت مردم” است، به‌نوعی همان سمت مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management) است با این تفاوت که رویکرد آن به نیروی انسانی متفاوت است و به‌جای نگاه کردن به نیروی انسانی به‌عنوان یک منبع (چیزی که برای رسیدن به هدف از آن استفاده می‌شود) به آن‌ها به‌عنوان افرادی که رشد سازمان و رسیدن به هدف از طریق رشد آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود نگاه می‌شود؛ بنابراین در این شاخه از مدیریت انسانی تمرکز بر روی رشد شخصیتی و کاری کارمندان و بهبود مهارت‌های تیمی و … و درنتیجه آن رشد و رسیدن به اهداف سازمان است.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: ایجاد انگیزه و تعهد در کارمندان، مدیریت تعارضات سازمانی، راه و رسم مربیگری

  English: Motivating and Engaging Employees, Managing Team Conflict, Leading with Purpose

  8-استدلال تحلیلی (Analytical Reasoning)

  استدلال تحلیلی (Analytical Reasoning) به توانایی نگاه کردن به اطلاعات از ماهیت کمی و کیفی آن و تشخیص الگوهای موجود درون اطلاعات، گفته می‌شود. نمونه‌ای از مسائلی که برای حل آن‌ها نیاز است که استعداد تحلیلی داشته باشیم: درک ساختار اصلی مجموعه‌ای از روابط؛ شناخت معادلات منطقی معادله؛ و تعیین درستی یا نادرستی یک مسئله با توجه به یکسری حقایق و قوانین بیان‌شده است.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  English: Making Decisions, Decision Making Strategies, Executive Decision Making

  9- هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

  هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به‌عبارت‌دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی ازجمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند. بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی، آن را به‌عنوان (دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند) تعریف کرده‌اند.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: آموزش هوش مصنوعی، آموزش هوش مصنوعی – تکمیلی

  English: Artificial Intelligence Foundations: Neural Networks,Artificial Intelligence Foundations: Machine Learning, Machine Learning and AI Foundations: Classification Modeling

  10-رایانش ابری (Cloud Computing)

  رایانش ابری به ارائه‌ی آنلاین و لحظه‌ای منابعی مانند دیسک، شبکه، رم و پردازنده یا سرویس‌هایی مانند دیتابیس به‌تناسب نیاز مشتری گفته می‌شود.

  در رایانش ابری (Cloud Computing)، کاربران بی‌نیاز از تأمین و نگهداشت سخت‌افزار یا کانفیگ سرویس، از ابتدا می‌توانند در هرلحظه منابع و سرویس دلخواه خود را درخواست و از آن استفاده کنند.

  امروزه، کسب‌وکارهای گوناگونی مانند وب‌سایت‌های بزرگ اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل به دلیل مزایای بی‌شمار سرویس‌های ابری به این پلتفرم مهاجرت کرده‌اند.

  دوره‌های آموزشی پیشنهادشده:

  فارسی: آموزش سرویس های Cloud Computing (رایگان)، آموزش رایانش ابری Cloud Computing (رایگان)

  English: Learning Cloud Computing: Networking, Learning Amazon Web Services (AWS) for Developers, AWS for Architects: Advanced Security

  نتیجه‌گیری:

  بر اساس اطلاعات لینکدین، در لیست شغل‌هایی که در سال ۲۰۱۹ بیشترین تقاضا برای آن‌ها وجود دارد، رایانش ابری پر متقاضی‌ترین و در مرحله بعدازآن هوش مصنوعی قرار دارد.

  بر اساس صحبت‌های پاول پترون، سردبیر LinkedIn Learning، این لیست تغییراتی در تمایلات شرکت‌ها برای استخدام نیرو را نشان می‌دهد و این مهارت‌های بسیار فنی، منعکس‌کننده دنیای ماست هرروز بیش‌ازپیش به سمت تکنولوژی محور شدن گام برمی‌دارد.

  منطقی به نظر می‌رسد که کارفرماها اشتیاق زیادی به استخدام کارمندان با مهارت‌های فنی بالا در صنایع رو به رشد مانند هوش مصنوعی دارند، اما تعداد زیادی از سایر شغل‌هایی که در لیست پر تقاضاترین مشاغل دیده می‌شود برخلاف تصور ما ارتباط زیادی با تکنولوژی ندارند. روزنامه‌نگاری در لیست “پرطرفدارترین مشاغل در سال ۲۰۱۹ ” در رتبه ۱۷ قرار دارد و این خلاف تصور همه مبنی بر اینکه صنایعی مثل روزنامه‌نگاری و انتشارات در حال نابودیست، است.

  حتی اگر در حال حاضر کارهای خلاقانه انجام می‌دهید، در آینده شغل شما در حوزه دیجیتال و با ادغام آن با تکنولوژی، انجام خواهد شد. به‌عنوان‌مثال در کنار بازاریابی سنتی که سال‌هاست در حال انجام است بازاریابی دیجیتال (digital marketing) ایجادشده است.

  زمانی که نیاز به یک شغل کاهش پیدا می‌کند، شغل‌های دیگری که نیاز به مهارت‌های تقریباً مشابه دارند رشد می‌کند و می‌توانند از تخصص‌های آن شغل ازدست‌رفته استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال روزنامه‌نگاری به شیوه سنتی کم‌کم در حال نابودی است اما تیم‌های بازاریابی و محتوا علاقه‌مند به جذب نیروهایی با توانایی داستان‌سرایی هستند، بنابراین روزنامه‌نگارها می‌توانند گزینه مناسبی برای این مشاغل باشند.

  با هر تغییر در تکنولوژی، مشاغل تغییر پیدا می‌کنند. در آینده موقعیت شغلی برای همه ما وجود خواهد داشت، اگر هر فرد این تغییرات را تشخیص دهد و ببینید که کاری که در حال حاضر در حال انجام آن است، در آینده در چه صنعت و با چه مهارت‌هایی قابل انجام خواهد بود.

   برای موفق بودن، تک‌تک ما باید مهارت‌های جدید یاد بگیریم – نه یک‌بار بلکه در کل طول دوره شغلی خود         Melinda Gates

   

 • فریلنسر کیست و کار فریلنسینگ چگونه است؟

  کار کردن در یک اداره با ساعات کاری مشخص در دنیای امروز رفته رفته جای خود را به دورکاری یا فریلنسینگ داده است. نسل امروز ترجیح می دهد به جای این که یک کارمند به صورت سنی باشد، فریلنسر شود. اما دقیقا فریلنسر کیست و کار فریلنسینگ چگونه است.


  .فریلنسر کیست ؟

  فریلنسر یک فرد حرفه‌ای است که هم‌زمان به یک یا چند مشتری بدون این که منحصرا تعهدی به هر کدام از آن‌ها داشته باشد خدمات خودش را ارائه می‌دهد. فریلنسرها خدمات متنوعی ارائه می‌دهند و کار آن‌ها می‌تواند به شکل‌های مختلفی باشد. کار فریلنسینگ هم شیوه کار و کسب درآمد افراد فریلنسر است که به طور معمول به دورکاری یا آزادکاری معنی می‌شود.

  فریلنسرها می‌توانند هر کاری که یک کسب و کار به آن نیازمند است انجام بدهند که شامل بازاریابی و نویسندگی تا پشتیبانی فنی و مالی می‌شود. امروزه، فریلنسرها مهارت‌های تخصصی در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تولید محتوا و تبلیغات کسب کرده‌اند.

  برخی از فریلنسرها این توانایی را دارند که برای کسب ‌و کارها مقاله‌ها و پست‌هایی که به برنامه‌نویسی وب و طراحی گرافیک نیازمند است آماده کنند. همچنین فریلنسرها خدمات حسابداری هم ارائه می‌دهند. در سال‌های اخیر برخی مشاغل مثل وکیل‌ها یا حتی پزشک‌ها هم در وقت آزاد خود به صورت فریلنسینگ کار می‌کنند.

  برای این که بهتر بدانیم فریلنسر کیست ، باید با مفهوم فریلنسینگ آشنا شویم.

  فریلنسینگ چیست ؟

  فریلنسینگ اخیرا تبدیل به یک انتخاب شغلی محبوب شده است. اتحادیه فریلنسرها گزارش می‌دهد که بیش از ۵۵ میلیون آمریکایی یا ۳۵٪ از نیروی کار آمریکا به کارهای فریلنسیگ مشغول هستند و در مجموع درآمدی حدود یک تریلیون دلار در سال به دست می‌آورند.

  مزایای فریلنسینگ چیست ؟

  فریلنسینگ با مزایای زیادی همچون انتخاب برنامه و ساعت کاری خودتان، تصمیم‌گیری در مورد داشتن یک کار پاره‌وقت یا تمام‌وقت همراه است. علاوه بر این موارد، بدیهی است که می‌توان به مزایای زیر هم اشاره کرد.

  کنترل بیشتر

  فریلنسینگ اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر خروجی داشته باشید و همچنین به تولیدکننده کمک کنید تا کنترل سخت‌گیرانه‌تری بر محصولات و خدمات خود داشته باشد. فریلنسینگ عبارت است از بستن یک قرارداد مستقل با فریلنسر تا بر محصول نهایی کنترل داشته باشد.

  درآمد بیشتر

  فریلنسینگ یک کسب و کار ریسکی منحصر به فردی است که در آن محصولاتی برای یک مشتری خاص ایجاد می‌شود و و وظیفه فریلنسر این است که تمرکز ویژه‌ای بر کار خود داشته باشد. فریلنسرها‌ بیشتر از یک کارمند معمولی پول به دست می‌آورند؛ به همین دلیل که یک فریلنسر کار یا مزیت خاصی ارائه می‌دهد که توسط یک کارمند معمولی نمی‌تواند انجام شود.

  محدود نبودن به مکان

  یکی از مزیت‌های مهم کار فریلنسینگ عدم محدودیت مکانی است. وقتی شما می‌توانید خدماتی را به صورت اینترنتی به کارفرمایان ارائه کنید دیگر مهم نیست که مشتری شما در شهر شما باشد یا در یک کشور در آن طرف دنیا.

  برنامه‌های کاری فریلنسرها چگونه است؟

   برای این که بهتر بدانیم فریلنسر کیست و کار خود را چگونه انجام می‌دهد باید بدانیم برنامه کاری او به چه صورت است.فریلنسرها برنامه کاری منسجم و ثابتی ندارند. برنامه کاری آن‌ها توسط خودشان تنظیم می‌شود یا با توجه به حجم کاری که انجام می‌دهند برنامه‌ریزی می‌کنند. فریلنسرها برخلاف کارمندان بر زندگی روزانه خود کنترل دارند.

  فریلنسرها به این شناخته شده هستند که برای مشتری‌های خاصی مدت زمان طولانی کار می‌کنند که این کار می‌تواند شامل نوشتن و انتشار مقالات چندین بار در هفته باشد. با این حال، برخی از کارهای فریلنسینگ مثل طراحی وب‌سایت فقط برای یک دوره کوتاه مدت است. هنگامی‌که وب‌سایت طراحی و آماده شود، فریلنسر دستمزد خود را دریافت می‌کند و کار بعدی خود را برای یک مشتری متفاوت آغاز می‌کند.

  چگونه کار خودمان را به عنوان فریلنسر آغاز کنیم؟

  قبل از آغاز به  کار فریلنسینگ، باید بدانید فریلنسر کیست ؛ پس از آن به عنوان یک فریلنسر اگر مهارت یا خدماتی داشته باشید که مشتریان به آن نیازمند هستند، می‌توانید کار خودتان را سریع آغاز کنید. برای این که بتوانید کار خودتان را به عنوان فریلنسر شروع کنید باید بفهمید که این مهارت با کدام صنایع مرتبط و متناسب است. هنگامی که گام اول را به موفقیت گذراندید، روی مرحله بعدی متمرکز شوید که پیدا کردن اولین مشتری است.

  ایجاد یک وب‌سایت معروف یا ارتقا پروفایل لینکدین و رزومه‌ می‌تواند موثر باشد. در دنیای ارتباطات امروز، این دو عرصه اول مورد بررسی قرار می‌گیرند تا بتوانند اطلاعاتی از یک حرفه‌ای کسب کنند. ارتباطات از طریق محدوده‌هایی که شناخته شده هستند، همانند همکاران قدیمی و محافل حرفه‌ای‌ها یا فرم‌های ارجاع شده از طرف دوستان مشوق یا آنلاین از طریق لینکدین آغاز می‌شود.

  رمز موفقیت در فریلنسینگ چیست؟

  برای ایجاد یک شغل فریلنسینگ در ابتدا باید بدانید فریلنسر کیست و پس از آن خدمت یا کار اصلی که می‌خواهید ارائه دهید شناسایی کنید. این موارد می‌تواند شامل نویسندگی، طراحی وب، طراحی گرافیک، عکاسی، بازاریابی، مدیریت شبکه‌های اجتماعی یا حسابداری باشد.

  فریلنسر باید بازار هدف و تخصص‌هایی را که می‌خواهد ارائه دهد مشخص کند؛ به عنوان مثال، در طیف خاصی از خدمات یا بازار خاصی تخصص داشته باشید. زمانی را برای تصمیم‌گیری در مورد هدف فروش منحصر به فرد و برند خود صرف کنید. حضور آنلاین در یک بازار متصل جهانی برای فریلنسر لازم است که شامل وب‌سایت‌ها، یک پروفایل در لینکدین و حضور در شبکه‌های اجتماعی موجود برای ارتباط با مشتریان و نمایش نمونه کارهای خود می‌شود.

  این پلتفرم‌ها همراه با ارتباطات شخصی همچون دوستان، خانواده و همکاران در صنعت مربوطه از اولین راه‌های پیدا کردن کار است. علاوه بر این، بهره‌گیری از یک سایت همانند iradesk.com به شما در یافتن کار کمک می‌کند؛ چون می‌توانید در بازار حضور داشته باشید و رضایت‌نامه‌هایی دریافت کنید که جایگاهی برای شما به عنوان فریلنسر به وجود می‌آورد. در نهایت، درک ارزش پویایی و ساختار برای یک فریلنسر ضروری است.

  آیا کار فریلنسینگ به وبسایت نیاز دارد؟

  آنچه که یک فریلنسر باید انجام دهد این است که باید روی یک ابزار ایجاد کسب ‌و کار مانند یک وبسایت سرمایه‌گذاری کند. یک وبسایتی که از کار فریلنسر پشتیبانی می‌کند، سوابق کاری او را به یک روش کاربرپسند ارائه می‌دهد تا مشتری‌ها و کارها را جذب کند.

  آیا کار فریلنسینگ رقابتی است؟

  یک فریلنسر باید بداند که در این دوره و زمانه که متخصصان می‌خواهند بر ساعت کار خود کنترل داشته باشند، تعهد نسبت به خدمات ارائه شده امری ضروری است. بازار کار فریلنسینگ در حال رقابت با متخصصان بیشتری است که مصرانه می‌خواهند فضای کاری خودشان را در این عرصه ایجاد کنند و خدمات تخصصی را با قیمت‌های رقابتی ارائه دهند.

  از آنجا که کسب ‌و کارها نمی‌خواهند زیاد هزینه کنند، با فریلنسرهایی کار می‌کنند که با توجه به برتری‌شان تعهدات اختصاصی بیشتری ارائه دهند. با کمک اینترنت و دنیای ارتباطات، امکانات زیادی در اختیار فریلنسرها قرار گرفته است. با وجود این که رقابت بسیار زیاد است اما داشتن تمایز در یک بازار یک شکل ویژگی مهمی محسوب می‌شود.

  کار فریلنسینگ با چه آزادی‌هایی همراه است؟

  فریلنسر کیست و شغل فریلنسینگ چه مزایایی دارد؟ آن‌ها در مورد ساعت کار و تعهدی که می‌خواهند بر عهده بگیرند آزادی عمل دارند. این شرایط این امکان را به فریلنسرها می‌دهد تا درک بیشتری نسبت به کاری که انجام می‌دهند داشته باشند و در پایان روز در مورد پیشرفت و موفقیت کارشان مصمم باشند. همچنین فریلنسرها می‌توانند مشتریان‌ خود را انتخاب کنند. آن‌ها می‌توانند کار کردن برای یک مشتری خاص را که با دادن انگیزه از آن‌ها حمایت می‌کند انتخاب کنند.

  فریلنسرها در شروع شغل خود هر مشتری و کاری را می‌پذیرند؛ چون مایل هستند کار خود را آغاز کنند اما فریلنسرهای معروف قدرت اختیار بیشتری دارند و می‌توانند کارهایی را که با فرهنگ کاری آن‌ها سازگار نیست نپذیرند. در نهایت، فریلنسر بر نحوه انجام کار کنترل دارد. وقتی که محصول نهایی با نیاز مشتری هماهنگ باشد، نحوه انجام کار و زمان‌بندی امتیاز ویژه فریلنسر محسوب می‌شود.

  کار فریلنسینگ چه معایبی دارد؟

  مانند هر شغل دیگری، فریلنسینگ هم علاوه بر مزایایی که با خود به همراه دارد، معایبی هم دارد.

  ۱. عدم قطعیت

  معایب فریلنسینگ می‌تواند در مراحل اولیه کار مشاهده شود. عدم قطعیت در کار، درآمد، قراردادها و چک‌های نامنظم می‌تواند ترسناک و آزاردهنده باشد. با این حال، باید بدانید که کار فریلنسینگ شغلی دشوار است” چون دستیابی به آن زمانبر است. بنابراین، حمایت از خانواده در آغار کار فریلنسینگ می‌تواند دشوار باشد.

  فریلنسرها باید در نظر داشته باشند که دستمزد در این صنعت براساس شهرت، سابقه و مهارت تعیین می‌شود. به همین ترتیب در سال‌های اول درآمدهای خوبی نخواهند داشت. وضعیت این کار با اقتصاد دیجیتال بدتر شده است و دستمزد تازه‌کارها کاهش پیدا کرده است. در حالی که زندگی کردن با این حقوق آسان نیست اما وقتی که فریلنسر در صنعت جذب می‌شود، راحت‌تر می‌تواند مشتریان بهتر و با دستمزد بالاتری پیدا ‌کند.

  ۲. زندگی همانند یک ترن هوایی است

  هماهنگ شدن با فراز و نشیب‌های کار و پول، برای فریلنسر ضروری است. کارهای کم سودی وجود خواهد داشت که فریلنسر باید برای جبران انجام دهد؛ اما از طرف دیگر می‌تواند کارهای بهتر و درآمد بیشتر را در آینده پیدا کند و حتی کار فریلنسینگ می‌تواند مقدمه‌ای برای استخدام تمام وقت باشد.

  یک فریلنسر باید تعهد نسبت به کارها و مشتری‌ها داشته باشد. به مهلت کارها توجه داشته باشید و تحویل کار با کیفیت در زمان تعیین شده از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین، مدیریت زمان و مهارت‌های سازمانی از فاکتورهای تعیین کننده موفقیت برای یک فریلنسر هستند.

  ۳. مشتریان می‌توانند چالش‌برانگیز باشند

  مشتریان مختلف طیفی از چالش‌ها را با خود همراه دارند. بنابراین، برای یک فریلنسر انجام کار به صورت خوب و مناسب فقط یک جنبه از شغلشان است. او همچنین نیازمند مدیریت مشتریان با رعایت نزاکت و دیپلماسی است. همچنین طرز برخورد فریلنسر نسبت به مشتریان سختگیر نگرشی نسبت به کسب و کار ایجاد می‌کند و شهرت و اعتبار برای فریلنسر به ارمغان می‌آورد.

  چه تفاوتی بین یک فریلنسر و یک کسب ‌و کار خانگی است؟

  ممکن است تعجب کنید که شباهت‌هایی بین یک کار فریلنسینگ و کسب ‌و کار خانگی وجود دارد. قبل از هرچیز باید بدانیم فریلنسر کیست و کسب و کار خانگی چگونه است. هر دو آن‌ها برای خودشان کار می‌کنند، برنامه‌های کاری‌ خود را تنظیم می‌کنند در حالی‌ که برای چندین مشتری در یک زمان کار می‌کنند و تحت نظر قوانین مالیاتی مشابه هستند. با این حال، تمایز کلیدی بین هر دو این حرفه‌ها است این که مالک کسب‌ و کار خانگی برخلاف فریلنسر تحت یک نام تجاری کار می‌کند. علاوه بر این، مالک کسب ‌و کار خانگی یک مشکل یا فرصت در بازار پیدا و آن را برطرف می‌کند، در حالی‌که یک فریلنسر با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازار کار پیدا می‌کند.

   
 • ۲۰ شغل برتر فریلنسری با بیشترین درآمد کدامند؟

  آزادکاری یا فریلنسری با گذشت هر سال نسبت به قبل محبوب‌تر می‌شود، با توجه به اینکه همه‌ ما می‌خواهیم بین کار و زندگی شخصی خود تعادل سالمی را برقرار کنیم، کار در خانه بهترین و ایده‌آل‌ترین انتخاب به نظر می‌رسد.


  گر قصد دارید به عنوان شغل تمام وقت خود آزادکاری را انتخاب کنید یا فقط به دنبال درآمد اضافی پاره‌وقت هستید، انتخاب حرفه مناسب نقش اساسی دارد. شما نه تنها به دنبال شغلی هستید که از انجام آن لذت ببرید، بلکه می‌خواهید پول خوبی نیز از این راه کسب کنید.

  بنابراین کدام شغل آزادکاری بیشترین درآمد را دارد؟ پیمنت۲۴ را همراهی کنید تا بفهمید چه کسانی بیشتر از همه پول پارو می‌کنند!

  ۲۰. مسئول پشتیبانی خدمات مشتریان

  پیدا کردن یک شغل آزادکاری در زمینه خدمات مشتریان به آسانی دیگر شغل‌های این لیست نیست ولی باز هم فرصت‌های زیادی پیش می‌آید. شما می‌توانید به عنوان پشتیبان فنی شرکت «اپل» (Apple) استخدام شوید و کار خود را از خانه‌ خود انجام دهید. برای موفقیت در این کار،‌ باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشید.

  متوسط حقوق: ۳۵ الی ۵۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۹. مسئول پشتیبانی اداری

  برای برخی شرکت‌ها، تا زمانی که همه کارها به خوبی پیش می‌رود، مهم نیست که مسئول پشتیبانی اداری‌شان کجا باشد. برای موفقیت در این شغل، باید از قبل تجربه کار در یک محیط اداری را داشته باشید تا بتوانید وظایف خود را به درستی از خانه خودتان انجام دهید.

  متوسط حقوق: ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۸. مشاور روابط عمومی

  بسیاری از متخصصان روابط عمومی خود اشتغال هستند و به انتخاب خود در پروژه‌ها و کمپین‌های مختلف شرکت می‌کنند. تجربه قبلی برای نشان دادن اینکه شما مهارت‌های لازم برای انجام اینگونه کارها را دارید، سودمند خواهد بود. به عبارت دیگر، قبل از اینکه تبدیل به یک آزادکار صرف شوید، بهتر است یک صفحه نمونه کار آنلاین قوی برای نشان دادن کارهای قبلی خود تهیه کنید.

  متوسط حقوق: ۶۰ الی ۱۰۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۷. مشاور بازاریابی

  ممکن است در چندین پروژه از کمپین‌های گوگل گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا، شرکت کرده باشید. وقتی بتوانید در این زمینه برای خود نامی دست و پا کنید، خواهید دید که سیلی از پروژه‌ها به سمت‌تان خواهند آمد. همانند مشاوران روابط عمومی، بهتر است برای خود نمونه‌کارهای قوی جهت نشان دادن کارهای خود آماده کنید.

  متوسط حقوق: ۶۰ الی ۱۱۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۶. مدل‌ساز سه بعدی

  اگر شما در زمینه مدل‌سازی سه بعدی آموزش دیده‌اید و ماهر هستید، چرا رئیس خودتان نباشید؟ این حرفه که یک حرفه پر مخاطب است، در صنایع مختلفی کاربرد دارد؛ از جمله واقعیت مجازی، بازی‌های ویدیویی، پرینت سه بعدی، بازاریابی، تلویزیون و سینما، تصویربرداری پزشکی و علمی و همچنین طراحی و تولید کامپیوتری.

  متوسط حقوق: ۸۰ الی ۹۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۵. آوانویسی

  اگر هدفتان از آزادکاری به دست آوردن کمی پول اضافی به عنوان شغل جانبی است، این شغل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این شغل باید به فایل‌های صوتی در زمینه‌های گوناگون گوش دهید و متن آن‌ها را بنویسید. برای موفقیت باید مهارت‌های کافی در زمینه گوش دادن و تایپ کردن داشته باشید.

  متوسط حقوق: ۹۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۴. تصویرگر

  در صورتی که به ساخت لوگو، طرح‌های ساده و یا کارهای گرافیکی علاقه دارید، شاید بهترین کار این باشد که به یک تصویر‌گر آزادکار تبدیل شوید. با پیشرفت در زمینه کاری خود می‌توانید برای هر طرحی که می‌کشید تا بیش از یک میلیون تومان هم درخواست کنید.

  متوسط حقوق: ۹۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۳. طراح گرافیک

  طراحی گرافیکی رتبه دوم مهارت‌های مورد تقاضای سایت «آپ‌ورک» (UpWork) را به خود اختصاص داده است. شما در این کار پروژه‌های طراحی ظاهر سایت‌های اینترنتی، اینفوگرافیک‌ها یا طراحی‌های مناسب پرینت کردن را اجرا خواهید کرد. داشتن نمونه کار‌ در این مورد نیز بسیار کلیدی است.

  متوسط حقوق: ۱۰۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۲. نویسنده بلاگ و مقاله

  اگر نویسنده بامهارتی هستید و از اینکه رئیس خودتان باشید، لذت می‌برید، می‌توانید برای سایت‌های دیگر بنویسید یا حتی بلاگ مخصوص خود را راه‌اندازی کنید. در اکثر سایت‌هایی که برای آزادکاری طراحی شده‌اند همیشه فرصت‌های شغلی برای نویسندگان وجود دارد.

  متوسط حقوق: ۱۱۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۱. هماهنگ‌کننده شبکه‌های اجتماعی

  این مورد شاید در سال‌های قبل تعجب برانگیز به نظر می‌رسید ولی اکنون که دنیای آنلاین از اهمیت بالایی برخوردار شده است، نباید تعجب کرد. بسیاری از کسب و کارها نیاز به شخصی دارند که کنترل شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را به دست بگیرد. اگر شما از جمله کسانی هستید که مدت زیادی در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند، می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید.

  متوسط حقوق: ۱۱۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۱۰. توسعه‌دهنده بازی

  عاشق بازی کردن هستید؟ پس چه چیزی بهتر از ساختن و کدنویسی بازی‌های دلخواه خود و سپس بازی کردن آن‌ها؟ البته قبل از اینکه اعتماد دیگران را جلب کنید، ابتدا باید تجربه قبلی در این زمینه داشته باشید تا بعداً بتوانید به تنهایی بازی بسازید.

  متوسط حقوق: ۱۴۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۹. مترجم

  این مورد یکی از محبوب‌ترین کارهایی است که خود اشتغال‌ها انتخاب می‌کنند. در عین حال، در صورتی که به دو زبان یا بیشتر تسلط داشته باشید، یکی از راحت‌ترین کار‌ها نیز خواهد بود. البته ممکن است در مواردی خاص به مدرک معتبر در مورد این زبان‌ها نیاز باشد.

  متوسط حقوق: ۱۴۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۸. معلم

  دوست دارید معلم شوید ولی از اینکه مجبور باشید هر روز صبح به مدرسه بروید، بیزارید؟ خبر خوب این است که کار هنوز تمام نشده است! زیرا شما می‌توانید یک معلم خصوصی شوید و بعد از ساعات مدرسه به دانش‌آموزان درس بدهید یا به صورت آنلاین دوره برگزار کنید. برای این‌کار باید حتماً پیش‌نیازهای ضروری را در موضوعی که می‌خواهید تدریس کنید، داشته باشید.

  متوسط حقوق: ۱۸۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۷. استخدام کننده

  شما یک استخدام کننده ماهر هستید و می‌خواهید یک تیم تک نفری برای خودتان تشکیل دهید؟ چرا که نه! می‌توانید این کار را انجام دهید. زیرا شما توانسته‌اید تا به الان مخاطبان خود را در زمینه‌های کاری مختلف بشناسید و هر موقع خواستید آن‌ها را به شرکت‌های مختلف معرفی کنید. آن‌هم از درون خانه خود، یک کافی‌شاپ یا حتی هتل.

  متوسط حقوق: ۲۰۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۶. صدا‌پیشه

  اگر شما صدای خاصی دارید، حتما به صداپیشگی فکر کنید. شرکت‌های تبلیغاتی، سریال‌های تلویزیونی، محصولات رادیویی، شرکت‌های فناوری و خرده‌فروش‌ها همگی ممکن است شما را استخدام کنند. با افزایش تبلیغات ویدیویی در همه زمینه‌ها، صداپیشگی تبدیل به یکی از مورد تقاضاترین شغل‌ها شده است.

  متوسط حقوق: ۲۰۵ الی ۲۳۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۵. کپی رایترها

  کپی رایترها (Copy Writer) از بازاریاب‌ها و نویسندگان محتوا جدا هستند. این افراد در زمینه نوشتن محتوا و توضیحات برای محصولات و خدمات شرکت‌ها در سایت‌های اینترنتی، تخصص دارند. میزان درآمد هر کپی رایتر بستگی به تجربه و مهارت هر فرد دارد.

  متوسط حقوق: ۲۱۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۴. متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو

  متخصصان بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا به اختصار «سئو» (SEO) در دنیای آزادکاری از جمله شغل‌های محبوب و با تقاضای بالا هستند. زیرا همه می‌خواهند در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرند. اگر می‌خواهید وارد این حوزه شوید باید حتما نمونه کار اثبات شده داشته باشید تا مشتریان به شما اعتماد کنند.

  متوسط حقوق: ۲۲۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۳. متخصص امنیت اینترنت

  با وجود هکرهای بی‌شماری که شرکت‌های بزرگ و کسب و کارهای نوپا را هدف قرار می‌دهند، مهارت در زمینه امنیت اینترنت نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر می‌توانید امنیت اینترنت کسی را تامین کنید، می‌توانید از این راه پول زیادی به دست آورید.

  متوسط حقوق: ۲۲۵ هزار تومان در هر ساعت

  ۲. توسعه‌دهنده وب

  اگر طراحی و کدنویسی وب‌سایت‌های اینترنتی را بلد هستید باید بگوییم که نان‌تان در روغن است! امروزه همه به دنبال داشتن یک وب‌سایت شخصی، شرکتی یا خدماتی برای خود هستند اما مهارت و زمان کافی برای طراحی آن را ندارند. اینجا جایی است که شما وارد می‌شوید و از مهارت خود برای کسب حقوق خوب استفاده می‌کنید.

  متوسط حقوق: ۲۷۰ هزار تومان در هر ساعت

  ۱. کارشناس خدمات حقوقی

  اگر در زمینه حقوقی سابقه کار با یک شرکت شناخته شده دارید ولی نمی‌توانید ساعت‌های زیادی را به صورت تمام‌وقت کار کنید، چرا خودتان به تنهایی ادامه ندهید؟ افراد مختلفی هستند که همیشه به دنبال خدمات باکیفیت حقوقی برای شرکت‌ها، مسائل جنائی، املاکی و حقوق خانواده هستند.

  متوسط حقوق: ۳۱۵ الی ۵۴۰ هزار تومان در هر ساعت

  آزادکار‌ها اکنون ۳۵ درصد نیروی کار آمریکا را تشکیل می‌دهند. شرکت‌های مختلف نیز همواره در تلاش هستند که برخی کارهای خود را برون‌سپاری کرده و با آزادکارها همکاری کنند. تنها چیزی که باید انجام دهید، این است که وارد این حوزه شوید، یک برند شخصی قوی برای خود بسازید، فرصت‌های پیش‌آمده را پیدا کرده و شروع به کسب درآمد بیشتر کنید.